Bursa’nın batısına devasa yeni bir OSB kuruluyor.


Bursa’nın batısına devasa yeni bir OSB kuruluyor.

Bursa’ya Batı OSB

 

 

Bursa’nın batısına devasa yeni bir OSB kuruluyor. Sanayi Bakanlığı’ndan Bursa’ya gelen heyet organize sanayi bölgesinin, yeni otoyola cepheli, Deri ile Tekstil OSB’nin arasında kalan bin 270 hektarlık araziye kurulmasını kararlaştırdı.

  • İzmir ve Kocaeli ile birlikte Türkiye’nin en çok organize sanayi bölgesine sahip Bursa’ya yeni bir organize sanayi bölgesi kuruluyor.

Sanayi Bakanlığı, Bursa’ya bin 270 hektarlık Batı OSB kurulması için ilk adımı attı. Sanayi Bakanlığı’ndan Bursa’ya gelen heyet, yeni yapılan otoyola cepheli, Deri OSB ile Tekstil OSB’nin arasında kalan bin 270 hektarlık araziye OSB kurulmasını kararlaştırdı. Badırga, Taşpınar, Muratlı köyleri civarında yapılacak olan yeni OSB, Bursa’nın en büyüğü olacak.

MEVCUT SANAYİ ALANI 4 BİN HEKTAR 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıda Sanayi Bakanlığı’ndan gelen heyet, çevre yolu güzergahında yer alan araziyle ilgili notlarını toplantıya katılan kurumlara dağıttı. Kalabalık bir heyetin yer aldığı toplantıda Bursa’nın kaderini belirleyecek karar da alınmış oldu. Bursa’daki OSB’lerin toplam alanı 4 bin hektar alanı kapsıyor.

İSTANBUL SANAYİSİNE Mİ YER AÇILIYOR? 

Alınan karar, İstanbul’un yükünün azaltılması ve olası yeni yükün çevre illere kaydırılma stratejisiyle birlikte sanayinin Bursa’ya taşınacağı tartışmalarını gündeme getirdi. Bununla birlikte tartışılan bir diğer senaryo da Bursa’daki mevcut sanayinin kentin içinde kaldığı gerekçesiyle batıya doğru taşınması için yer açılması.

EMLAKÇILAR ARAZİ PEŞİNDE 

İstanbul ve İzmir arasında ulaşımın süresi 3,5 saate düşürecek otoyol projesi hız kesmeden sürerken, projenin tamamlanmasıyla Bursa’nın batısı, hareketlilik kazanacak. Yeni kurulması planlanan OSB de otoyola paralel olacak. Bölgede yeni bir OSB’nin kurulacağı haberini alarak arazi araştırmaya başlayan emlakçılar da, Taşpınar, Badırga, Muratlı ve Çatalağzı köylerinde arsa kapmak için kolları sıvadı.

 

Kaynak :  http://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/bursa/bursaya-bati-osb-68130.html

Bizi İzlemeye devam Edin.

 

Reklamlar